Bc. Lukáš Ferenc - gold

Jak nenaletět realitní kanceláři?

Jak vybrat tu správnou realitní kancelář a přitom nenaletět podvodníkům? Pojďme se na to podívat z jiného úhlu...

Dnes bych se rád zaměřil na nepoctivé praktiky realitních kanceláří a realitních makléřů a to z důvodu, že se ke mne minulý týden dostala rezervační smlouva k družstevnímu bytu, který nabízela realitní kancelář.   

Jde o to, aby jste se skutečně dostatečně věnovali smlouvám a pořádně si je přečetli, než se pustíte do jejich podepsání. Co mě zarazilo u rezervační smlouvy, o které tu hovořím bylo to, že realitní kancelář prioritně cílila na to, aby získala svou provizi, která nebyla nikterak nízká, ale to hlavní spočívalo v tom, že kupující uhradil rezervační poplatek realitní kanceláři, tak však jakkoliv neručila za úspěšné dokončení obchodu, což v tomto případě bylo přepsání družstevního podílu. 

Jak je to možné? Kdo odpovídal za to, že skutečně zájemce družstevní podíl získá a nabyde tak byt ke svému užívání?

V tom byl právě ten háček. Realitní kancelář tuto smlouvu podpisovala společně s převodcem (prodávajícím), avšak pouze svým podpisem dávala na vědomí, že smlouvu bere na vědomí. Tedy veškeré práva a povinnosti přejala strana převádějící družstevní a strana nabývající družstevní podíl. 

Je samozřejmě dobře, když si obě strany odpovídají za úspěšné dokončení realitní transakce, ale pokud by se rozhodl prodávající, tedy převodce odstoupit, musel by sice uhradit sankci v podobě vrácení blokační úhrady a k tomu ještě ve stejné výši sankci, ale své peníze nazpět by musel budoucí nabyvatel požadovat přímo po něm. Tedy realitní kancelář by i tak obdržela svou provizi, kterou by nevrátila a jestli by nebyl převodce ochotný ihned vrátit blokační úhradu a ještě uhradit sankci, čekal by nabyvatele dlouhý soudní proces. 

Takové nastavení smluvní dokumentace je pro mne nepředstavitelné, Realizuji celý realitní obchod tak, že blokační úhradu, neboli rezervační poplatek držím na speciálním účtu a jakmile je podepsána kupní smlouva nebo smlouva o převodu družstevního podílu, a současně je hotový přepis na katastru nemovitostí nebo je doručena smlouva o převodu družstevního podílu na družstvo, tak až v tuto chvíli se z rezervačního poplatku stane provize, tedy má odměna.  

Pokud se tak nestane, tak vracím tuto blokační úhradu, neboli rezervační poplatek zájemcům v plné výši. Odměna je přeci za úspěšný obchod, ne za ten neúspěšný. 

Doufám tedy, že do budoucna se k této myšlence připojí i další realitní makléři a realitní kanceláře a pomůžou tím ke zlepšení situace a vnímání realitních zprostředkovatelů v očích veřejnosti. 

V příštím článku se budu věnovat aktuálnímu tématu, tj. Aukce nemovitostí. Je to pro prodej každé nemovitosti vhodný nástroj, či nikoliv? O tomsi  povíme opět příště…

Pokud však potřebujete řešit prodej či pronájem své nemovitosti v blízké době, doporučuji se obrátit na svého realitního makléře, který Vám rád poradí a naleznete společně vhodnou strategii. Pokud svého realitního makléře nemáte, hledejte nejlepšího makléře podle referencí klientů, které Vám napoví, co můžete očekávat a jaký servis Vám makléř zajistí. Pokud se obrátíte přímo na mě, rád Vám pomohu a buď telefonicky nebo osobně probereme Vaší osobní situaci a zvolíme pro Vás optimální postup. Reference mých klientů naleznete zde: REFERENCE MAKLÉŘE

Pokud na sebe ponecháte kontakt níže, budu Vás obratem kontaktovat a mohu slíbit, že získáte nejvyšší možnou částku, kterou budete požadovat a možná i více, jako jeden z mých klientů, u kterého se povedlo v rámci licitace navýšit prodejní cenu o 123.333,- Kč oproti původní požadované kupní ceně nemovitosti. Pro zobrazení stránky, kde probíhala licitace nemovitosti a o kolik se povedlo navýšit cenu klikněte ZDE.

Zde mi můžete poslat DOTAZ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Bc. Lukáš Ferenc

Bc. Lukáš Ferenc

Lukáš Ferenc, realitní specialista na lokalitu Praha a Střední Čechy, www.nejlepsimakler.eu, tel.č. 774739631

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

ODBĚR NEWSLETTERU

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NOVÝCH NABÍDEK A ČLÁNKŮ A UŽ NIKDY NEZMEŠKÁTE NOVOU NABÍDKU ...

Neodesíláme spam! Přečtěte si naše podmínky GDPR pro více informací.