Bc. Lukáš Ferenc - gold

Zrušení daně s cílem nakopnout ekonomiku a nastartování realitního trhu?

Vláda zrušila daň z nabytí nemovitosti, opravdu?

A ktuálně hýbe Českou republikou téma zrušení daně z nabytí nemovitosti. Hradit 4% z ceny nemovitosti zasluhovalo dlouhodobě spoustu negativních komentářů ze strany nespokojených kupujících a celkem oprávněně. Stát na nemovitosti opakovaně vydělával, protože daňová povinnost nezanikala tím, že již někdy v minulosti u dané nemovitosti daň někdo uhradil. Byl to celkem jednoduchý a výnosný byznys pro mafiánského kmotra (s trochou nadsázky myšlen stát). Nyní v době krize, způsobené onemocněním viru Covid19, se vláda rozhodla, že tuto daň zruší. 

Již při prvotních restrikcích se o tomto hovořilo a způsobilo na realitním trhu menší komplikaci. Kupující začaly vyčkávat s pořízením nemovitosti do doby, kdy bude jasné, že daň bude skutečně zrušena. Někteří kupující se dokonce s prodávajícími dohodli a stáhli z katastru  nemovitostí podaný návrh na vklad vlastnického práva (zpětvzetí). Takto se ministryni Schillerové podařilo na základě své úvahy celkem dost paralyzovat realitní trh. 

Nyní přišla vláda s tím, že tedy opravdu zruší daň z nabytí nemovitosti. Tento proces ale neznamená, že se tak skutečně stane. Samozřejmě pokud ministryně financí s takovým návrhem přijde, tak z hlediska schvalovacího procesu poslanecké sněmovny pravděpodobně již dojde ke schválení. Pokud Senát a prezident podepíší, tak bude platit i zpětně podle předloženého návrhu. Ovšem kdy celý legislativní proces dojde do finále a opravdu budeme mít změnu, tedy novelizaci zákona, to samozřejmě není jasné. Prvotní zpráva je určitě důležitá, ale nemůžeme počítat s tím, že opravdu k tomuto finálnímu schválení na 100% dojde.  Budeme-li předpokládat, že vše klapne, tak to znamená, že kupující ušetří na dani z nabytí nemovitosti ve výši 4% z ceny nemovitosti. Současně všichni, kteří měli do 31. března 2020 povinnost podat daňové přiznání, tedy ti kteří podali návrh na katastr nemovitostí v prosinci 2019, budou již od této daně osvobozeni. Jestliže již daň uhradili, mohou žádat o vrácení daně. Dale ten kdo pořídí nemovitost a rozhodne se jí prodat do 10 let, bude muset uhradit z rozdílu mezi částkou za kterou pořídil a za kterou prodal,  daň ve výši 15% jako daň z příjmu. Hovoří se o takzvaném boji proti spekulantům, kteří nemovitosti skupují a následně prodávají. Co se týče dalšího opatření které v souvislosti s tímto návrhem bude realizováno je, že změna se týká zrušení možnosti uplatňovat si odpočty úroků z nově uzavřených smluv o úvěru na bydlení jako nezdanitelné části základu daně. Odpočty úroků si bude moci uplatnit každý kupující který nabyl nemovitost nejpozději v prosinci 2021. To znamená že, se u nemovitostí zakoupených v období od prosince 2019 do prosince 2021 nebude hradit daň z nabytí nemovitosti a současně si kupující mohou uplatňovat odpočty úroků z úvěru na bydlení od základu daně.

Toto může být velice zajímavé období pro pořízení nemovitosti protože kupující ušetří dvojnásobně poprvé na dani z nabytí a podruhé tím, že si mohou odpočíst úroky ze zaplacené hypotéky toto by primárně mohlo vést k tomu že se realitní trh více rozhýbe a bude větší zájem o pořízení nové nemovitosti.

Pro prodávající mám radu. Vyplatí se prodat co nejdříve, dokud se plně projeví realitní krize a nebudou klesat ceny nemovitostí směrem dolů. A pro kupující, co nejdříve pořídit svou nemovitost, která se momentálně vyplatí. 

Pokud budete potřebovat poradit s výběrem nemovitosti nebo s financováním neváhejte se na mě obrátit rád Vám se pomohu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Bc. Lukáš Ferenc

Bc. Lukáš Ferenc

Lukáš Ferenc, realitní specialista na lokalitu Praha a Střední Čechy, www.nejlepsimakler.eu, tel.č. 774739631

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

ODBĚR NEWSLETTERU

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NOVÝCH NABÍDEK A ČLÁNKŮ A UŽ NIKDY NEZMEŠKÁTE NOVOU NABÍDKU ...

Neodesíláme spam! Přečtěte si naše podmínky GDPR pro více informací.