Zrušení daně s cílem nakopnout ekonomiku a nastartování realitního trhu?

Vláda zrušila daň z nabytí nemovitosti, opravdu?

A ktuálně hýbe Českou republikou téma zrušení daně z nabytí nemovitosti. Hradit 4% z ceny nemovitosti zasluhovalo dlouhodobě spoustu negativních komentářů ze strany nespokojených kupujících a celkem oprávněně. Stát na nemovitosti opakovaně vydělával, protože daňová povinnost nezanikala tím, že již někdy v minulosti u dané nemovitosti daň někdo uhradil. Byl to celkem jednoduchý a výnosný byznys pro mafiánského kmotra (s trochou nadsázky myšlen stát). Nyní v době krize, způsobené onemocněním viru Covid19, se vláda rozhodla, že tuto daň zruší. 

Již při prvotních restrikcích se o tomto hovořilo a způsobilo na realitním trhu menší komplikaci. Kupující začaly vyčkávat s pořízením nemovitosti do doby, kdy bude jasné, že daň bude skutečně zrušena. Někteří kupující se dokonce s prodávajícími dohodli a stáhli z katastru  nemovitostí podaný návrh na vklad vlastnického práva (zpětvzetí). Takto se ministryni Schillerové podařilo na základě své úvahy celkem dost paralyzovat realitní trh. 

Nyní přišla vláda s tím, že tedy opravdu zruší daň z nabytí nemovitosti. Tento proces ale neznamená, že se tak skutečně stane. Samozřejmě pokud ministryně financí s takovým návrhem přijde, tak z hlediska schvalovacího procesu poslanecké sněmovny pravděpodobně již dojde ke schválení. Pokud Senát a prezident podepíší, tak bude platit i zpětně podle předloženého návrhu. Ovšem kdy celý legislativní proces dojde do finále a opravdu budeme mít změnu, tedy novelizaci zákona, to samozřejmě není jasné. Prvotní zpráva je určitě důležitá, ale nemůžeme počítat s tím, že opravdu k tomuto finálnímu schválení na 100% dojde.  Budeme-li předpokládat, že vše klapne, tak to znamená, že kupující ušetří na dani z nabytí nemovitosti ve výši 4% z ceny nemovitosti. Současně všichni, kteří měli do 31. března 2020 povinnost podat daňové přiznání, tedy ti kteří podali návrh na katastr nemovitostí v prosinci 2019, budou již od této daně osvobozeni. Jestliže již daň uhradili, mohou žádat o vrácení daně. Dale ten kdo pořídí nemovitost a rozhodne se jí prodat do 10 let, bude muset uhradit z rozdílu mezi částkou za kterou pořídil a za kterou prodal,  daň ve výši 15% jako daň z příjmu. Hovoří se o takzvaném boji proti spekulantům, kteří nemovitosti skupují a následně prodávají. Co se týče dalšího opatření které v souvislosti s tímto návrhem bude realizováno je, že změna se týká zrušení možnosti uplatňovat si odpočty úroků z nově uzavřených smluv o úvěru na bydlení jako nezdanitelné části základu daně. Odpočty úroků si bude moci uplatnit každý kupující který nabyl nemovitost nejpozději v prosinci 2021. To znamená že, se u nemovitostí zakoupených v období od prosince 2019 do prosince 2021 nebude hradit daň z nabytí nemovitosti a současně si kupující mohou uplatňovat odpočty úroků z úvěru na bydlení od základu daně.

Toto může být velice zajímavé období pro pořízení nemovitosti protože kupující ušetří dvojnásobně poprvé na dani z nabytí a podruhé tím, že si mohou odpočíst úroky ze zaplacené hypotéky toto by primárně mohlo vést k tomu že se realitní trh více rozhýbe a bude větší zájem o pořízení nové nemovitosti.

Pro prodávající mám radu. Vyplatí se prodat co nejdříve, dokud se plně projeví realitní krize a nebudou klesat ceny nemovitostí směrem dolů. A pro kupující, co nejdříve pořídit svou nemovitost, která se momentálně vyplatí. 

Pokud budete potřebovat poradit s výběrem nemovitosti nebo s financováním neváhejte se na mě obrátit rád Vám se pomohu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Bc. Lukáš Ferenc

Bc. Lukáš Ferenc

Lukáš Ferenc, realitní specialista na lokalitu Praha a Střední Čechy, www.nejlepsimakler.eu, tel.č. 774739631

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *