Bc. Lukáš Ferenc - gold

Jak prodat byt nebo dům bez realitky?

Vyplatí se Vám prodat svou nemovitost bez makléře svépomocí? Opravdu vytěžíte maximum z prodeje protože nebudete hradit provizi realitní kanceláři? Fakta a mýty o samoprodeji...

V tomto článku bych rád uvedl na pravou míru, jak to vlastně je s prodejem nemovitosti bez realitní kanceláře nebo realitního zprostředkovatele. V některých zemích je dokonce prodej nemovitosti bez realitní kanceláře zakázáno a jsou za takový prodej vyměřeny poměrně vysoké sankce. Jak tomu je v České republice? 

U nás je samozřejmě podej bez realitního zprostředkovatele možný, avšak málokdo si uvědomuje, že takové rozhodnutí může být dosti kontraproduktivní. Více si ale řekneme níže.

Také si myslíte, že je realitka při prodeji zbytečná?

Mediální kampaně nás všechny poměrně zdařile masírují články „Ceny nemovitostí nekontrolovatelně rostou“, „Poptávka po nemovitostech převyšuje nabídku“ nebo „Prodej nemovitosti nebyl nikdy snadnější“.

Ceny jsou skutečně vysoko, ale tyto informace jsou velice zavádějící, matou veřejnost a to především majitele, kteří aktuálně řeší prodej své nemovitosti. Člověk by z toho mohl lehce nabýt dojmu, že takový prodej je dnes vlastně hračka. Do toho narazíte na reklamu typu „Snadný prodej bez makléře, bez provize“, protože to údajně stačí nafotit a dát na internet. Takto prezentuje své služby inzerce ne jednom serveru, který už v názvu má jasně definováno, že se celá transakce bude provádět bez realitní kanceláře. Z hlediska toho, že již je v účinnosti nový realitní zákon a služby tohoto serveru až nápadně představují a naplňují myšlenku realitního zprostředkování, je toto přeci jen z mého pohledu klamavá reklama. Protože se domnívám, že společně s tím jak prezentuje tento server své služby, tak i zde dochází k realitnímu zprostředkování a předem definovanou „provizi“ např. poplatek za vytvoření kupní smlouvy, časová dotace konzultací s advokátem, atp. Ale to jsem trochu odbočil. Pojďme se vrátit k tématu.

Jaká je ale skutečnost při samoprodeji v praxi?

I v této době se na mě obrací majitelé, kteří své nemovitosti bezúspěšně prodávají  dlouhé  měsíce a není výjimkou, že i roky. Mají inzeráty na nejrůznějších bazarech a bezrealitkách, kde jim reklamy slibovaly snadný a rychlý prodej svépomocí. Vždyť je dnes tolik zájemců…

Jak je tedy možné při prodeji neuspět nebo dokonce prodat pod cenou, když je to tak snadné?

Čím výhodněji a rychleji chcete svou nemovitost prodat, tím více potřebujete skutečně dobrého makléře. Toto pravidlo platí vždy a bez ohledu na to, zda ceny nemovitostí na trhu zrovna rostou, klesají nebo stagnují.

Paradoxně tady nastává nejčastější chyba majitelů. Ti většinou chtějí z prodeje co nejvíce, ale nechají se zlákat lacinou reklamou „bezrealitkových serverů“, které jim slibují snadný prodej, a navíc úsporu za provizi RK. Kdo by to nebral že?

Prozradím Vám, proč bezrealitkové servery nefungují tak, jak si myslíte a jak slibují.

Zkuste nyní zapomenout na své potřeby. Že chcete ušetřit provizi, že chcete dát někam inzerát, kde je to ideálně zdarma, že Váš byt/dům nafotíte sami… V první řadě je potřeba si uvědomit, že budete hledat zájemce/kupce, ten má jiné potřeby než Vy jako prodávající, a proto také jedná jinak.

Nyní se společně zamyslíme nad tím, co se honí hlavou právě jemu. Díky tomu zjistíte, co máte dělat, aby pro něj byla Vaše nabídka neodolatelná, a kterou mu navíc naservírujete přímo pod nos.

Na co tedy kupující myslí? Jaké jsou asi jeho priority? Kde bude na internetu hledat? A hledá vůbec aktivně, nebo ho musíte oslovit tam, kde se pohybuje? Chce také šetřit na nějaké provizi, nebo je pro něj důležitější spíše bezpečnost a hladký průběh? Je to Čech nebo cizinec? Celá rodina nebo jednotlivec? Bude chtít hypotéku? A bude s ní potřebovat pomoct? …

Tohle vše je potřeba si zodpovědět a podle odpovědí ladit celkovou prezentaci Vaší nemovitosti. Představte si svého ideálního zájemce a zkuste si představit jeho odpovědi.

 Nyní zjistíte, proč „samoprodejci“ na portálech typu bezrealitky nebudou nikdy tak úspěšní, jak se jim slibuje

  • Kupující si chce vybírat. Stejně jako to děláte Vy, když si chcete cokoliv koupit. Prostě jdete tam, kde je největší výběr. Kam se podíváte jako první Vy, když se chcete kouknout na nemovitosti? Většina zájemců odpoví, že jdou na největší realitní servery a na bezrealitkové chodí výjimečně jednou za čas. Proč to tak je? Protože pokud porovnáte nabídku na těchto serverech tak zjistíte, že to, co najdete na nejrůznějších bezrealitkách a bazarech od „samoprodejců“ najdete zároveň na sreality.cz u některé realitní kanceláře a paradoxně velice často se stejnou cenou. Nikoho nebaví každý den kontrolovat několik realitních serverů, bazárků, pročítat nekonečné skupiny na sociálních sítích apod. Zájemci většinou hledají nové bydlení delší čas než něco koupí a tak dříve či později návštěvy omezí na 1 – 2 hlavní servery, kde je nejvíce nabídek.

  • 100% prioritou Vašeho zájemce bude „atraktivita nemovitosti“. Ale co je nejdůležitější, tak že tuto krásu musí vidět už z prezentace na internetu, protože skutečný zájemce si váží svého času, a tak necestuje někam, kde ho to nezaujme. Zde bohužel pokud nevyužijete opravdového profesionála, budete silně zaostávat, protože bez profesionální prezentace budete v obrovské konkurenční nevýhodě. Nejde jen o fotografie, ale především o poutavá videa, 3D půdorysy, virtuální prohlídky a celkové zpracování nabídky. Prezentace je prostě základ, jako třeba zde „Rodinný domek v Řepíně“ Máte nemovitost před rekonstrukcí?

  • Zájemci chtějí také bezpečnost a zajištění. Pokud opět porovnáme co zájemce upřednostní – tak u realitní kanceláře má vždy někoho, s kým může řešit případné problémy, kdyby se cokoliv  stalo. U samoprodejce při nějakém průšvihu nezmůže nic a stěžovat si může maximálně doma rodince. Takže pokud si kupující bude moci vybrat, vybere raději ověřeného makléře, ať si o tom myslíte cokoliv. Protože samoprodejce prostě nezná, vidí ho poprvé v životě, nedá se ověřit z pohodlí domova, zda to není podvodník. Samoprodejce nemá nikde reference, historii v realitách, prodává jen jednu nemovitost a většinou dokonce anonymě…

    Na rozdíl od prezentace makléře, který má za sebou třeba i stovky podobných obchodů = zkušenosti, zmiňované dohledatelné reference, historii atd.

Největší paradox bezrealitky na závěr

Víte, v jakém případě zájemce upřednostní nabídku samoprodejce? Přesvědčí ho jediná věc, a to výrazně nižší cena. Co z toho máte ale Vy jako majitel? Ano, je to pouze méně peněz a více starostí. Paradox serverů typu bezrealitky je, že se ohání argumentem, že „ušetříte provizi“ a že se lidé jaksi „přátelsky a rozumně dohodnou“… Jenže tuto reklamu cílí na obě strany. Ve skutečnosti posílají proti sobě protihráče – dvě strany, které mají vzájemně opačný cíl.

Zájemce, který vyhledává primárně jen samoprodejce, již od začátku očekává výrazně nižší cenu. Jak se asi samoprodejce s takto nastaveným zájemcem chce „rozumně domluvit“? Někteří majitelé prostě podlehnou tlaku a prodají v domnění, že jim nic jiného nezbývá.

  • A jako poslední důvod zmíním všeobecný „servis makléře“. Co tím myslím? Ještě jednou si představte Vašeho ideálního zájemce, na kterého chcete všeobecně cílit. Hledáte zájemce, který šetří kde se dá, chce koupit nemovitost ideálně hned pod cenou a bez provize realitní kanceláře, který vyhledává z nějakého důvodu nákup tak trochu „bez pravidel“? Nebo hledáte solventního zájemce, který má dostatek peněz a jeho prioritou je hladký průběh, bezpečí, ve velké míře i komfort a úspora času? Umíte si představit, že takový člověk tráví večery po bazarech a bezrealitkách? 

Teď je vhodná doba, abyste si sami zodpověděli, jaký postup zvolit pro Váš prodej. Zda vystupovat jako „samoprodejce“ nebo pod záštitou prověřeného makléře, jak bude Vaše nemovitost vypadat pro zájemce nejatraktivněji, kde bude nejvíce vidět, kdy bude pro zájemce důvěryhodná a hlavně, jak oslovovat tu správnou cílovou skupinu.

V případě, že Vás tento článek zaujal a jste přesvědčeni, že raději ponecháte prodej své nemovitosti na profesionála, tak se na mě obraťte a já Vám zajistím výhodný a bezstarostný prodej Vaší nemovitosti. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Bc. Lukáš Ferenc

Bc. Lukáš Ferenc

Lukáš Ferenc, realitní specialista na lokalitu Praha a Střední Čechy, www.nejlepsimakler.eu, tel.č. 774739631

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

ODBĚR NEWSLETTERU

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NOVÝCH NABÍDEK A ČLÁNKŮ A UŽ NIKDY NEZMEŠKÁTE NOVOU NABÍDKU ...

Neodesíláme spam! Přečtěte si naše podmínky GDPR pro více informací.